Our Staff

Senior Leadership Team

D Hohneck Principal
J Kelly Deputy Principal; Principal’s Nominee; Year 13 Dean
J Smith Deputy Principal; Correspondence & VLN
A Wallace Deputy Principal

 

Teaching Staff

V Apisai LAL Social Sciences
M Bell English; Social Studies; Maths; Music
B Boyens Guidance Counsellor
B Campbell PE & Health; EOTC, POET & Duke of Edinburgh Coordinator; Junior Dean
S Carter Year 7&8 Homeroom; Digital Technology
G Collie Computer Studies; Digital Technology; Social Studies
E Duke Science
J Fiske Art; Photography; Pastoral Leader
C Frewin Science; Ag/Hort
N Grant LAL Arts; Music; House Coordinator
S Henare Kaitiaki Hauora; Drama; Dance; Hauora Dean (Study Leave – Term 1 and 2)
E Hendricks LAL Science; Physics; Maths
V Jackson English
L Jefferis English; Social Studies; Economics; Business Studies
K Jessup Science; Biology; Health
E Jones LAL Maths
K Kaushal Accounting; Maths; Enterprise Studies
K Kerr Kaitiaki Hauora; PE; Health
C Knapman Mechanical Technology; Automotive
D Knapman Year 7&8 Homeroom; Maths; Science
L Luo Maths
S Matheson LAL Health & PE
P Naidoo Maths 
V Nikitin English; Social Studies
N Ord PE; Health; Human Performance & Nutrition
C Plant Year 7 & 8 Homeroom; Digital Tech; Maths
R Ratana Food Technology; Cafe Culture; PE
C Riddell Year 7 & 8 Team Leader; Art
J Riley LAL English
J Russell Gateway; STAR; Careers; Health; Civic
C Schwarz Year 7 & 8 Homeroom; PE
R Schwinn HOD Hard Materials; Hard Materials (Wood) Technology; BCATS; DVC
R Singh Science
R Theunisz Science; Chemistry; Maths
T Totorewa HOD Maaori; Art; Dance; Performance
K Vodanovich PE; Health (on maternity leave)
S White SENCO

 

Support Staff

L Babu Librarian
K Biddick Office Receptionist
S Carruthers Academic Secretary
V de Thierry Learning Assistant
D Fox Food Technology Assistant
J Garrick Executive Officer
J Gurnell Learning Assistant
D Maher Learning Assistant
J Montier Learning Assistant
D Owen Property Manager
N Smith Star/Gateway/Careers Assistant
H Straker Student Centre Receptionist
T Taylor Principal’s Secretary/ BOT Secretary
A Thomas Science Technician

 

Itinerant Music Teachers

D Downer Piano
A Knox Drums, Guitar & Bass
F Nicholls Vocals
F Wolstencroft Woodwind & Brass